Dr. Orhan Pekuz'un Blogu

 • Blog Ana Sayfa
  Blog Ana Sayfa Burası site içerisindeki tüm blog gönderilerini bulabileceğiniz yerdir.
 • Kategoriler
  Kategoriler Blogdaki kategorilerin bir listesini gösterir.
 • Etiketler
  Etiketler Blogda kullanılmış etiketlerin bir listesini gösterir.
 • Blogcular
  Blogcular Bu sitedeki favori blogcunuzu arayın.
 • Giriş

Gönderen Hastalıklar içinde

Bir takım göz rahatsızlıklarının tedavisinde erken teşhis edildiği vakit yüz güldüren sonuçlar almak mümkündür. Bu nedenle bebeklerin mutlaka göz hekimi tarafından görülmesi gerekir. Özellikle bebek erken doğmuşsa veya anne babada göz rahatsızlıkları varsa bu bebeklerin daha erken bir göz kontrolünden geçirilmesi doğru olacaktır. 

 

Bu videomuzda bebeklerde göz problemlerini kısaca konuşacağız.

bebeklerde-goz-problemleri
Hit: 926
Bu blog yazısına oy verin:
Bu blog gönderimizde "Yeni doğan bebeklerin düşen göbek bağı ne yapılmalı?" sorusunu gündeme aldık.

 

İzleyeceğiniz videomuzda göbek bağıyla ilgili kendi geleneklerimizde yer alan bir takım uygulamalardan biraz bahsettik. Esas olarak ise kordon kanı ve kordon kanının tedavi amaçlı kullanımı konusu üzerinde durduk.

yeni-dogan-bebeklerin-dusen-gobek-bagi-ne-yapilmali
Hit: 1828
Bu blog yazısına oy verin:

Gönderen Hastalıklar içinde
Bu videomuzda BebekUzmani.com'un bir takipçisinin sorusu üzerine bebeklerde anemi (kansızlık) hakkında bilgi vereceğiz.

 

İzleyeceğiniz videomuzda ayrıca, demir eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan anemi yanında, ülkemizde çok sık görülen talasemi (ailevi akdeniz anemisi) taşıyıcılığı konusuna da değiniyoruz.

bebeklerde-anemi-kansizlik
Hit: 1227
Bu blog yazısına oy verin:
Gönderen Hastalıklar içinde
Daha önce "Bebeklerde Hastalık Belirtileri Nelerdir?" isimli blog gönderimizde bebeklerde gözlemleyebileceğimiz belli başlı hastalık semptomlarını (belirtilerini) konuşmuştuk.

 

Bu videomuzda ise yine önemli bir semptom olan döküntü konusu üzerinde duracağız.

bebeklerde-dokuntu-bebek-uzmani
Hit: 1530
Bu blog yazısına oy verin:
Gönderen Hastalıklar içinde
Biz eğer çok tecrübeli bir anne, baba değilsek bebeğimizin hasta olduğunu nasıl anlayacağız?

 

Bebeğimizin, çocuğumuzun hasta olup olmadığını anlamada bulgular, diğer bir deyişle semptomlar, bize yardım eder ve bizi alarma eder. Peki, bu bulgular (semptomlar) nelerdir? Bu videomuzda hastalık belirtisi olarak yorumlanabilecek bir dizi bulgu üzerine konuştuk.

bebeklerde-hastalik-belirtileri-nelerdir
Hit: 2205
Bu blog yazısına oy verin:
Gönderen Popüler Konular içinde

Bebeklerin kundağa sarılması eskiden çok yaygın görülen bir durumdu ve bebek sağlığı açısından bazı sakıncaları da beraberinde getiriyordu.

 

Bu video gönderimizde bebeklerin kundaklanmasının neden yanlış bir uygulama olduğundan bahsettik.

bebek-kundaklanmali-mi
Hit: 3449
Bu blog yazısına oy verin:
Sağlıklı bir bebeğin ortalama kaç kilo doğmasını bekleriz? Bebekler büyürken ne oranda kilo alması normaldir? Yeni doğan bir bebeğin boyu ortalama kaç cm'dir ve zamanla hangi oranda boy artmasını bekleriz? Bebeğimizin ne zaman ayakları üzerine basmasını ve yürümesini beklemeliyiz? Bu ve benzeri konuları işlediğimiz bu videomuzda bebeklerin ilk yılda sergiledikleri fiziksel gelişimden biraz bahsettik.

bebeklerin-ilk-yildaki-fiziksel-gelisimi

Etiketli: fiziksel gelişim
Hit: 1286
Bu blog yazısına oy verin:
Malum yaz mevsimindeyiz. Bebeğimizle, çocuğumuzla birlikte açık havada artık daha fazla vakit geçirecek veya belki birlikte tatile gideceğiz. Dolayısıyla bebeğimizin güneşten korunması ilgilenmemiz gereken bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Bir takipçimiz bununla ilgili olarak bebeği için hangi güneş kremini veya koruyucu ürünü kullanabileceğini bize sormuş. Değerli takipçimizin sorusuna cevap verirken aynı zamanda güneş ışınlarının etkileri üzerine de konuşacağız.

 

bebegim-icin-hangi-gunes-kremini-tercih-etmeliyim

 

Etiketli: güneş
Hit: 1336
Bu blog yazısına oy verin:

Gönderen Bebeklerde Ateş içinde
Bir önceki video gönderimizde bebeklerde yüksek ateş olması durumunda annelerimizin, ailelerimizin neler yapması gerektiği üzerine konuştuk. Ateş konusuna bu videomuzda da devam ediyoruz. Bu sefer bebeklerde havale konusunu işleyeceğiz.
 
Havale sadece ateşe bağlı olmamakla birlikte yüksek ateşle seyreden havale çok sık karşılaştığımız bir durumdur ve annelerimizin, ailelerimizin bu konuda bilinçli olması gerekir.
bebeklerde-havale
Etiketli: ateş havale
Hit: 1221
Bu blog yazısına oy verin:
Ateşle ilgili daha önceki videomuzda ateşin kendisinin aslında bir hastalık olmadığını, fakat bir belirti olduğunu ifade etmiştik. Ateş konusunu işlemeye devam ediyoruz. Bu video gönderimizde bebeğimizin ateşinin yükselmesi durumunda annelerin neler yapabileceği üzerinde durduk ve kaçınılması gereken bazı yanlış yöntemlerden de bahsettik. bebeklerde-yuksek-ates-durumunda-anneler-ne-yapmali
Etiketli: ateş
Hit: 1442
Bu blog yazısına oy verin:

Gönderen Bebeklerde Ateş içinde

İzleyeceğiniz bu videomuzda ateş konusuna bilgilendirici bir giriş yapmak istedik. Ateşin ne anlama geldiği veya nasıl anlamamız gerektiği üzerinde durduk ve bebeğimizin ateşinin olması durumunda nasıl bir yaklaşım sergilemeliyiz üzerine biraz konuştuk.

 

Ateş konusuna başka video ve yazılarımızla devam edeceğiz. Bu arada, zaman zaman yaptığımız önemli duyuruları kaçırmamanız için bültenimize abone olmanızı veya sitemize ücretsiz kayıt olmanızı tavsiye ederim. 

 

bebeklerde-ates-uzerine

Etiketli: ateş
Hit: 1249
Bu blog yazısına oy verin:
Gönderen Bebeklerde Uyku içinde

Bebeklerin özellikle ilk aylarda belli bir uyku düzenine sahip olmayışı anneler ve babalar için çoğu zaman uykusuz geceler anlamına gelir. Dolayısıyla bebeklerin uyku düzeni aslında tüm ailenin düzenini etkileyen bir konudur.

bebeklerde-uyku-duzeni-nasil-olmalidir

Etiketli: uyku
Hit: 2540
Bu blog yazısına oy verin:
Gönderen Aşı içinde

Aşı uygulamalarını ele aldığımız bu videomuzda aşının ne olduğundan, çocuk ve yetişkin sağlığı için aşının taşıdığı önemden, ülkemizdeki aşı uygulamalarından bahsettik ve aşı konusu ile ilgili ailelerin sıklıkla sorduğu bazı konular üzerinde durduk.

 

asi-uygulamalari

Etiketli: aşı
Hit: 1819
Bu blog yazısına oy verin:

Gönderen Bebeklerde Beslenme içinde

Bebeklerde beslenme denilince ek gıdalar veya başka bir deyişle katı gıdalar konusu da ailelerin ve bilhassa annelerin sıkça sorduğu konular arasındadır.

Bebeklerde beslenme konusuna devam ettiğimiz bu videomuzda bebeğimizi katı gıdalara ne zaman başlatabileceğimizden, bunun için neleri dikkate aldığımızdan, bebeklerin kilo alım düzeninden ve başlayacağımız ilk ek gıdaların neler olabileceğinden bahsettik.

 

bebeklerde-beslenme-ek-gidalar

 

Hit: 1733
Bu blog yazısına oy verin:

Gönderen Bebeklerde Beslenme içinde
Bebeklerde beslenme annelerin ve ailelerin üzerinde durduğu konuların başında gelir. Bu videomuzda bebeklerde beslenme denilince ilk akla gelen anne sütünden ve öneminden biraz bahsedeceğiz. Bunun yanında ek gıdalara geçerken nelerin dikkate alınabileceği ve hangi ek gıdaları bebeğimize vermememiz gerektiği gibi konular üzerinde duracağız. 

 

bebeklerde-beslenme-1

Hit: 1588
Bu blog yazısına oy verin: